POLISH FANS FORUM, ARMIN VAN BUUREN, A STATE OF TRANCE, ASOT Strona Główna
  "Music is essential for my life" - Armin van Buuren      ArminVanBuuren.org      FAQ      Szukaj      Użytkownicy      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
DJ - artysta czy też nie?
Autor Wiadomość
Luxy 



Wiek: 29
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 691
Pozytywów:
Otrzymał/a: 30
Wystawił/a: 75
Skąd: łódzkie

Status: Offline

Wizyt: 1129
Łączny czas wizyt:
Godzin: 338,8
Wysłany: 2010-01-09, 21:08   DJ - artysta czy też nie?

Często spotykam się z wieloma opiniami na temat tego, że DJ/producent to nie artysta, tylko zwykły zmieniacz płyt. Co o tym myślicie? Ja uważam, że to niesprawiedliwy osąd... Faktycznie, mają trochę ułatwioną sprawę, bo na komputerze można "wyczarować" tyle pięknych dźwięków. Ale poskładać je w jeden track to już druga sprawa.
_________________
My Tunes Of The:
2006 - O'Callaghan & Kearney - Exactly
2007 - DJ Shah feat. Adrina Thorpe - Who Will Find Me
2008 - Simon Patterson - Us
2009 - Nitrous Oxide - Aurora
2010 - Who.Is - We.Are
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Iowa 



Wiek: 38
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 21
Skąd: Gdańsk

Status: Offline

Wizyt: 132
Łączny czas wizyt:
Godzin: 12,1
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2010-01-09, 21:19   

Artysta to może być malarz , pisarz , plastyk a nie DJ który powyglupia się niekiedy nie wiadomo pod wpływem czego, może i komuś to się podoba ale słowo artysta do tej branży nie pasuje zdecydowanie
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
Usagi 



Dołączyła: 03 Gru 2008
Posty: 2229
Pozytywów:
Otrzymał/a: 87
Wystawił/a: 99
Skąd: S-ki

Status: Offline

Wizyt: 4988
Łączny czas wizyt:
Godzin: 1275,7
Wysłany: 2010-01-09, 21:21   

Mówią tak ci, którzy nie mieli z tym nigdy do czynienia. :]

Powiem tak: ogólnie DJ-ing nie jest łatwym zadaniem. Sztuka miksowania oraz czytanie zachowania ludzi to nie taki "pikuś". Musisz utożsamiać się z publiką, "rozczytać" co teraz można dla nich zagrać. DJ musi również zadbać o dobrą technikę, a przy pomocy sprzętu, który umożliwia mu eksperymentowanie z utworami, może nieźle się pobawić całym setem. Jest dużo DJ-i, którzy są znani ze swoich poczynań w tym zakresie to Eddie Halliwell, James Zabiela czy Ben Liebrand.
Ale bądźmy szczerzy - wielu DJ-i grający w klubach to właśnie typowi zmieniacze płyt, stąd taka uogólniona opinia ludzi.

Jeżeli chodzi o producentów, to jedynym rzeczywistym narzędziem to tworzenia muzyki to własna głowa z pomysłami. Kreatywność to ważna cecha.

[ Dodano: 2010-01-09, 21:22 ]
Iowa napisał/a:
Artysta to może być malarz , pisarz , plastyk a nie DJ który powyglupia się niekiedy nie wiadomo pod wpływem czego, może i komuś to się podoba ale słowo artysta do tej branży nie pasuje zdecydowanie


Cóż, wielu ludzi definiuję sztukę w różnoraki sposób. Inny stuka linijką o blat biurka i uważa się za artystę, inny maluje na piasku, a inny miksuje.
_________________
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
AvB Fan 



Wiek: 30
Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 1000
Pozytywów:
Otrzymał/a: 11
Wystawił/a: 62
Skąd: Bielawa

Status: Offline

Wizyt: 3131
Łączny czas wizyt:
Godzin: 354,5
Wysłany: 2010-01-09, 21:27   

A ja tam się zgadzam z tymi opiniami. Artystą w moim przekonaniu jest ktoś, kto uczy się całe życie grać na jakimś instrumencie, aby w końcu trafić do dobrego zespołu, gdzie będzie mógł pokazać na co go stać. Nie jest natomiast to osoba, która podejdzie do instrumentu, zagra kilka nutek, złoży je do kupy i wypuści w obieg. Armin i inni producenci właśnie po części tak mają. Ich zadanie jest bardzo ułatwione. W prawdzie szanuję ich pracę i podziwiam, ale nie jest to na pewno (według mnie) sztuka, która została stworzona przez artystów. Tak jak napisałaś luxy_07, teraz mając komputer można zrobić bardzo wiele, ale czy jest to coś niesamowitego ? Dla nas jak najbardziej tak. Czy można nazwać to dziełem artystów ? Raczej nie sądzę. Sądzę, że większość z nas, gdyby dostała sprzęt, programy i wszystko potrzebne do stworzenia utworu, prędzej czy później by go stworzyła. Z całym szacunkiem dla producentów Trance'u, nie uważam by byli oni artystami. Robią show i to się liczy. My kochamy ich muzykę i dobrze. My możemy ich nazywać artystami. Dla innych jednak nie są i musimy się z tym pogodzić.
_________________
1. Above & Beyond - Good For Me
2. Armin van Buuren feat Ana Criado - I'll listen
3. Gareth Emery feat. Lucy Saunders - Sanctuary

Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Iowa 



Wiek: 38
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 21
Skąd: Gdańsk

Status: Offline

Wizyt: 132
Łączny czas wizyt:
Godzin: 12,1
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2010-01-09, 21:29   

Przestan, śmieszą mnie Twoje wywody jakie to jest strasznie trudne i w ogóle w porównaniu z innymi dziedzinami to jest nic
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
zmoon 



Wiek: 35
Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 19
Skąd: P-Ń

Status: Offline

Wizyt: 254
Łączny czas wizyt:
Godzin: 28,6
Wysłany: 2010-01-09, 21:34   

Większość producentów muzyki elektronicznej, aczkolwiek nie wszyscy, to artyści
Usagi_Angel napisał/a:
Kreatywność to ważna cecha.
- zgadzam się w 100%
Mało który DJ jest artystą, tak naprawdę w dzisiejszych czasach dj-em może zostać każdy (pamiętajmy, że dj-e, to także osoby, które puszczają muzykę na wielu prywatnych imprezach np. wesela) - takie moje zdanie :mrgreen:
_________________
"people talking without speaking, people hearing without listening"
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
Jackob Rocksonn 



Wiek: 33
Dołączył: 04 Gru 2008
Posty: 1795
Pozytywów:
Otrzymał/a: 136
Wystawił/a: 123
Skąd: Solec Kujawski

Status: Offline

Wizyt: 3824
Łączny czas wizyt:
Godzin: 1787
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2010-01-09, 21:50   

Producent to jednak cieższy kawałek chleba bądz co bądz , zagranie gotowych produkcji nie jest taka twórcza pracą niż wymyślenie takiej produkcji ktora spełni oczekiwania najwybrednijeszego słuchacza.
_________________
<script language="javascript" src="http://www.ftb.pl/js/bramka_dj.asp?id=2621&typ=1"></script>
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Almonaster 



Wiek: 30
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 988
Pozytywów:
Otrzymał/a: 40
Wystawił/a: 62
Skąd: Lublin

Status: Offline

Wizyt: 4739
Łączny czas wizyt:
Godzin: 435,6
Wysłany: 2010-01-09, 21:52   

Ja się zgadzam z Usagi. Dla mnie muzyka też jest sztuką, więc zajmująca się nią osoba jest artystą.
Można być takim zmieniaczem płyt, a można się naprawdę w to wczuwać, nie grać zaplanowanych utworów, ale na żywca coś wywnioskować po reakcji publiki. To na pewno nie jest łatwe :P Poza tym dorzućmy do tego Live Acty :]
Producent już na pewno jest artystą ;) Zrobienie utworu od podstaw, niekonwencjonalnego i niepowtarzalnego to nie lada sztuka. Co z tego, że z kompa? Osiedzisz się nad nim raczej dłużej niż nad rockowym czy na pewno nad popowym. W elektronicznej muzyce (transie przede wszystkim) jest przecież duża wielopoziomowość dźwięku, wykorzystywanych jest całe mnóstwo dźwięków do każdego jednego utworu. To o czymś świadczy
_________________
http://soundcloud.com/mathias-van-ness
http://www.youtube.com/user/MathiasVanNess

World without a music is like a world without an oxygen...
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Banacik 



Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 268
Pozytywów:
Otrzymał/a: 9
Wystawił/a: 14
Skąd: Wrocław

Status: Offline

Wizyt: 1333
Łączny czas wizyt:
Godzin: 119,6
Wysłany: 2010-01-09, 21:56   

Iowa napisał/a:
Przestan, śmieszą mnie Twoje wywody jakie to jest strasznie trudne i w ogóle w porównaniu z innymi dziedzinami to jest nic


Jak jesteś taka mądra to zgraj mi 2 kawałki na gramofonach... ;) ja praktycznie już od roku gram z gramofonów u dj, któremu płacę od godziny. Co tydzień przychodzę do niego z moimi płytami i miksuję w czym on mi pomaga. Dopiero po pół roku nauki umiejętnie zgrywałem kawałki. Ostatnio gdy mój nauczyciel od muzyki pytał się każdego czy robi coś w tym kierunku to ja odpowiedziałem, że ucze się grać jako dj. On mi odp. że to jest tylko przetwarzanie muzyki. Ja się z nim nie zgadzałem, ale nie chciałem się kłócić. Według mnie gramofon to tak jakby instrument, który trzeba wyczuć. Nie każdy może na nim grać. Dj u którego się uczę mówił mi, że paru osobom musiał podziękować, bo wiedział, że nic z tego nie będzie. Jak ktoś ma słaby słuch to nie ma co się zabierać za djing. Teraz dużo dj grając live używa liczników BPM, bo nie mogą sobie pozwolić na jakikolwiek błąd, że kawałki im się rozjadą.
_________________
TRANCE AROUND THE WORLD with Above & Beyond
A STATE OF TRANCE with Armin Van Buuren

Trance is my Religion.
Ostatnio zmieniony przez Banacik 2010-01-09, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Luxy 



Wiek: 29
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 691
Pozytywów:
Otrzymał/a: 30
Wystawił/a: 75
Skąd: łódzkie

Status: Offline

Wizyt: 1129
Łączny czas wizyt:
Godzin: 338,8
Wysłany: 2010-01-09, 21:57   

W sumie komputer to też jakby instrument...
_________________
My Tunes Of The:
2006 - O'Callaghan & Kearney - Exactly
2007 - DJ Shah feat. Adrina Thorpe - Who Will Find Me
2008 - Simon Patterson - Us
2009 - Nitrous Oxide - Aurora
2010 - Who.Is - We.Are
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
AvB Fan 



Wiek: 30
Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 1000
Pozytywów:
Otrzymał/a: 11
Wystawił/a: 62
Skąd: Bielawa

Status: Offline

Wizyt: 3131
Łączny czas wizyt:
Godzin: 354,5
Wysłany: 2010-01-09, 22:05   

luxy_07 napisał/a:
W sumie komputer to też jakby instrument...

No nie wydaje mi się... Sam nie wydaje dźwięków, jeśli nie przypniesz mu głośnika lub słuchawek i nie zainstalujesz programu, który to umożliwi. Inaczej z gitarą. Jeśli pociągniesz za strunę ona wyda dźwięk, tak jak perkusja, gdy uderzysz w nią pałeczką i keyboard, gdy naciśniesz na klawisz. Komputer jest jedynie przenośnikiem muzyki, ale nie instrumentem.
_________________
1. Above & Beyond - Good For Me
2. Armin van Buuren feat Ana Criado - I'll listen
3. Gareth Emery feat. Lucy Saunders - Sanctuary

Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Iowa 



Wiek: 38
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 21
Skąd: Gdańsk

Status: Offline

Wizyt: 132
Łączny czas wizyt:
Godzin: 12,1
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2010-01-09, 22:17   

A Ty Banacik zagraj mi 2 utwory na fortepianie jestem ciekaw kto prędzej to zrobi , albo jeszcze lepszy przykład stwórz mi utwór od zera np. Na fortepian , a ja się pobawie programikami na kompie i ciekawe kto szybciej coś serownego wymyśli
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
Banacik 



Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 268
Pozytywów:
Otrzymał/a: 9
Wystawił/a: 14
Skąd: Wrocław

Status: Offline

Wizyt: 1333
Łączny czas wizyt:
Godzin: 119,6
Wysłany: 2010-01-09, 22:21   

Iowa napisał/a:
A Ty Banacik zagraj mi 2 utwory na fortepianie jestem ciekaw kto prędzej to zrobi , albo jeszcze lepszy przykład stwórz mi utwór od zera np. Na fortepian , a ja się pobawie programikami na kompie i ciekawe kto szybciej coś serownego wymyśli


jestem ciekaw ;) wydaje Ci się, że tak łatwo stworzyć utwór w programie... zauważ, że wiele utworów Trance zawiera sobie melodie z fortepianu ;)
_________________
TRANCE AROUND THE WORLD with Above & Beyond
A STATE OF TRANCE with Armin Van Buuren

Trance is my Religion.
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Iowa 



Wiek: 38
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 21
Skąd: Gdańsk

Status: Offline

Wizyt: 132
Łączny czas wizyt:
Godzin: 12,1
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2010-01-09, 22:34   

Melodie a ja mówię o pełnych utworach , napewno łatwiej coś stworzyć na komputerze powyglupiac się za konsoleta niż zagrać coś nowego na instrumenty , napisać książkę, namalować obraz także DJ nigdy nie będzie artysta,
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
rooshoffa 



Wiek: 32
Dołączyła: 04 Mar 2009
Posty: 64
Wystawił/a 2 pozytyw(ów)
Skąd: Wrocław

Status: Offline

Wizyt: 251
Łączny czas wizyt:
Godzin: 21,7
Wysłany: 2010-01-09, 22:36   

dyskusja widze zrobila sie niezla. dla mnie dobry DJ jest artysta. nie każdy zrobi coś z niczego. trance to dla mnie muzyka jak każda inna, trzeba stworzyć nagrać a to trochę pracy jest jak i talentu. nienawidzę jak ktoś twierdzi ze to muzyka "z kompa" która może zrobić każdy. NIE! ściągnij sobie program i zrób coś co poruszy wszystkich. kumple próbowali bo chcieli mi udowodnić ze Armin nie jest nic wart. no cóż... pomylili się.

artysta to pojecie względne. dla mnie artysta jest osobą która wykorzystuje swój talent w pełni. a żeby być prawdziwym DJ pełną gębą trzeba mieć ten dar pozwalający na stworzenie "dzieła"
_________________
The only time we met
I loved u
But never told you why
I don’t expect
Much of you should come as no surprise
But it’s impossible...
Wystaw pozytywa autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Martino

Forum.ArminVanBuuren.org. Treści zamieszczone na forum oparte są na licencji Creative Commons.